امور بهداشت صنعتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

امور بهداشت صنعتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

یکی از مهمترین اهداف صنایع بزرگ، تولید بیشتر و با کیفیت در سایه توجه به مسائل بهداشت، ایمنی و محیط زیست، داشتن نیروی کاری سالم، محفوظ از بیماریها و حوادث شغلی و محیطی عاری از آلاینده‌ها می‌باشد.

در شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه به بهداشت، ایمنی و محیط زیست جزو مسئولیتهای عمومی این شرکت بوده و با توجه به ماموریت سازمانی، توسعه برای زندگی بهتر را آرمان خود قرار داده و در این راستا درصدد است تا با ایجاد محیطی امن و عاری از آلودگی، تمامی حوادث و اثرات سوء بر افراد، محیط زیست و تاسیسات را حذف و با بهبود فرآیندها، تولید محصولات با کیفیت عالی را تضمین ­نماید.

حفظ سلامت نیروی انسانی، به عنوان اصلی ترین عامل توسعه، در برابر آلاینده های مختلف موجود در محیط کار در صنایعی همچون پتروشیمی بخاطر ماهیت فرایندی خاص در جهت تحقق آرمان "انسان سالم در محیط کار " و " انسان سالم محور توسعه پایدار " از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا امور بهداشت صنعتی مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه رسالت عظیم خود در این زمینه، پس از تدوین و ابلاغ مجموعه الزامات بهداشت کار متناسب با شرایط عملکردی و فرایندی صنایع پتروشیمی و با درنظر گرفتن الزامات ملی و بین­المللی و جذب نیروی انسانی مورد نیاز، عمده فعالیتهای خود را بر اجرا و پیاده سازی این الزامات در کلیه شرکتهای پتروشیمی متمرکز نمود. بدین منظور با نظارت بر اجرای آنها از طریق ممیزیها و بازرسیهای دوره ای، برگزاری کارگاههای آموزشی تخصصی برای کارشناسان و همچنین تهیه امکانات سخت افزاری لازم برای موارد فوق الذکر به پیشرفت قابل توجهی در این زمینه نایل گردیده است. مهمترین این برنامه­ها با توجه به ماهیت فرایندی و عملیاتی صنایع پتروشیمی عبارتنداز:

برگزاری سالانه جشنواره سلامت پتروشیمی

پایش عوامل زیان­آور و آلاینده­های موجود در محیط کار

انجام اقدامات و پیگیریهای لازم جهت کنترل آلودگیهای محیط کار

بازرسی و نظارت مستمر بهداشتی کلیه مجتمع­ها و پیمانکاران مستقر در شرکتهای پتروشیمی

پایش مستمر سطح سلامت پرسنل شاغل در مجتمع­ها از طریق انجام معاینات دوره­ای جهت غربالگری بیماریهای شغلی و غیرشغلی کارکنان

ارتقاء سطح سلامت کارکنان و ترویج فرهنگ بهداشت محیط کار

 

مهمترین دستاوردهای بهداشت صنعتی

1- برگزاری دومین جشنواره سلامت پتروشیمی

2- بازنگری و چاپ ویرایش دوم مجموعه چهار جلدی الزامات بهداشت کار در صنایع پتروشیمی

3- جذب و بکارگیری بیش از 150 نیروی متخصص بهداشتی در مجتمع­های پتروشیمی

4- تجهیز بیش از 90 درصد از واحدهای بهداشت صنعتی شرکتهای پتروشیمی به تجهیزات اندازه­گیری عوامل زیان­آور جهت پایش­ها

5- احداث و بهره­برداری از آزمایشگاههای مهندسی بهداشت در دو منطقه عسلویه و ماهشهر

6- انجام بیش از 60 پروژه کنترل مهندسی جهت کنترل عوامل زیان­آور در شرکتهای پتروشیمی

7- پایش کیفیت آب شرب توسط آزمایشگاههای مهندسی بهداشت در دو منطقه عسلویه و ماهشهر

8- پایش مستمر سطح سلامت شاغلین از طریق انجام معاینات طب صنعتی برای پرسنل رسمی و پیمانکار

9- ایجاد سمت سازمانی تغذیه

10-نظارت، ممیزی و بازرسی­های مستمر از وضعیت اجرای الزامات ابلاغ شده برنامه­های بهداشت حرفه­ای، بهداشت محیط و تغذیه و پیگیری روند اجرای آنها.

11-پایش و اندازه­گیری عوامل زیان­آور محیط کار (شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیک) در کلیه شرکتهای پتروشیمی و تعیین میزان مواجهه کارکنان با این عوامل.

12-تشکیل کمیته­های سلامت در شرکتهای پتروشیمی و کمیته­های تخصصی عوامل شیمیایی، عوامل فیزیکی، بهداشت محیط و تغذیه با هدف بررسی و حل مشکلات بهداشتی

13-برگزاری دوره­های آموزش تخصصی در ارتباط با مباحث بهداشت کار

14-اجرای پروژه­های پژوهشی و اجرایی در ارتباط با مباحث بهداشت کار

15-برگزاری برنامه­های ارتقاء سطح سلامت کارکنان شرکتهای پتروشیمی.

 

شرکت ملی صنایع پتروشیمی

ایجاد صنعت پتروشیمی در ایران قدمتی 50 ساله دارد و به دهه 1330 شمسی بر می‏گردد. در اواخر این دهه، وزارت اقتصاد وقت به منظور گسترش صنعت پتروشیمی در کشور، بنگاه شیمیائی کشور را تأسیس نمود و شرکت مزبور در سال 1337 طرح احداث کارخانه کود شیمیائی مرودشت فارس را به اجرا گذاشت. لیکن از آنجا که رشد این صنعت نیازمند فعالیتهای تخصصی گسترده تر و هماهنگ با صنعت نفت و گاز بود، به زودی ضرورت ایجاد سازمانی برای توسعه و هدایت صنعت پتروشیمی مشهود گردید و به همین سبب در سال 1342 شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مالکیت دولت و تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران تأسیس گردید و کلیه فعالیتهای مرتبط با ایجاد و توسعه صنایع پتروشیمی در این شرکت متمرکز گردید.