پیام وزیر محترم نفت

وزیر نفت به مناسبت روز ملی ایمنی و آتش نشانی تاکید کرد:
ضرورت دستیابی به نتایجی فراتر از تراز جهانی در زمینه ایمنی و مدیریت بحران

بیژن زنگنه، وزیر نفت در پیامی به مناسبت هفتم مهر، روز ملی ایمنی و آتش نشانی بر ضرورت دستیابی به نتایجی فراتر از تراز جهانی در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش نیپنا، در پیام بیژن زنگنه آمده است:

«هفتم مهر یادآور رشادت های سال 1359 شهدای آتش نشان پالایشگاه آبادان است . ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این عزیزان و تبریک این روز به همه همکاران به ویژه آتش نشانان  ، توجه همکاران به ویژه مدیران را به موارد زیر جلب می نمایم :
تاسیسات صنعت نفت با توجه به ماهیت عملیات و نوع فرآیند دارای مخاطرات ذاتی بوده و مدیریت ریسک های آن یکی از عوامل کلیدی موفقیت دراین صنعت به شمار می رود . وقوع حوادث علاوه بر هزینه های مستقیم ، هزینه های سنگین غیر مستقیمی نیز تحمیل خواهد نمود که مهمترین آن خدشه دارشدن اعتبار صنعت است . بررسی ها نشان می دهد عدم رعایت الزامات و دستورالعمل های ایمنی کار در فضاهای محصور ، کار در ارتفاع و پروانه های کار از علل عمده بروز حوادث است . عدم توجه جدی به ملاحظات بهداشت کار و محیط زیست نیز در بروز حوادث نقش مستقیم داشته که ضرورت مدیریت یکپارجه سلامت ، ایمنی و محیط زیست را بیش از پیش نمایان می سازد.

انضباط و رعایت دقیق الزامات ایمنی از دغدغه های اساسی این صنعت بوده و ضرورت دارد مدیران ارشد درکلیه سطوح سازمانی به عنوان الگو، نسبت به رعایت الزامات HSE متعهد بوده و برحسن اجرای این مهم نظارت دائمی نمایند . همچنین لازم است ضمن بازنگری آموزش ها با رویکرد نیاز محور ، درجهت ارتقای آگاهی و فرهنگ HSE کارکنان اقدام شود .

یکی از عوامل موفقیت نظام HSE ، به کارگیری کارکنان متعهد و دارای صلاحیت بوده و امروز این صنعت بیش از هر زمان دیگر نیازمند مشارکت و حضور متخصصین علاقمند و حرفه ای دراین عرصه است . لذا ضرورت دارد ساختار HSE با رویکرد کلی مدیریت مخاطرات در نزدیک ترین نقطه به منشا آن و تقویت واحدهای HSE درمناطق، تاسیسات و واحدهای عملیاتی بر مبنای دو اصل فرآیند محوری و حرفه ای گری مورد بازنگری و مهندسی مجدد قرار گیرد.

اصول پدافند غیرعامل و مدیریت بحران با هدف ارتقای سطح پایداری و تداوم تولید نقش بسیار مهمی درایمنی تاسیسات و اماکن مجاور داشته و لازم است ضمن انطباق آن با نیازمندی های تخصصی صنعت، نسبت به استقرار این اصول و ضوابط به صورت یک پارچه با سایر فرآیندهای مدیریت HSE اقدام گردد.

از همه مدیران و همکاران  انتظار دارم با تنظیم اهداف و راهبردهای مناسب و برنامه ریزی دقیق در راستای ارتقای عملکرد HSE و دستیابی به نتایج فراتر از تراز جهانی دراین حوزه اقدام نمایند تا درآینده نزدیک شاهد وقوع هیچ حادثه ای حتی جزیی درسطح صنعت نفت نباشیم .»


شرکت ملی صنایع پتروشیمی

ایجاد صنعت پتروشیمی در ایران قدمتی 50 ساله دارد و به دهه 1330 شمسی بر می‏گردد. در اواخر این دهه، وزارت اقتصاد وقت به منظور گسترش صنعت پتروشیمی در کشور، بنگاه شیمیائی کشور را تأسیس نمود و شرکت مزبور در سال 1337 طرح احداث کارخانه کود شیمیائی مرودشت فارس را به اجرا گذاشت. لیکن از آنجا که رشد این صنعت نیازمند فعالیتهای تخصصی گسترده تر و هماهنگ با صنعت نفت و گاز بود، به زودی ضرورت ایجاد سازمانی برای توسعه و هدایت صنعت پتروشیمی مشهود گردید و به همین سبب در سال 1342 شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مالکیت دولت و تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران تأسیس گردید و کلیه فعالیتهای مرتبط با ایجاد و توسعه صنایع پتروشیمی در این شرکت متمرکز گردید.