جزییات خبر

درآمد ۱۳.۵ میلیارد دلاری هلدینگ خلیج فارس در ۱۴۰۱

درآمد ۱۳.۵ میلیارد دلاری هلدینگ خلیج فارس در ۱۴۰۱
(یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۱۵:۳۱

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ارزش کل محصولات این شرکت در سال ۱۴۰۱ را بیش از ۱۳.۵ پیش‌بینی کرد و گفت: ۵.۵ میلیارد دلار آن از صادرات و ۷ میلیارد دلار آن از فروش داخلی به دست خواهد آمد.

به گزارش نیپنا ، عبدالعلی علی‌عسکری امروز (یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه) پس از امضای ۶ تفاهم‌نامه هلدینگ خلیج فارس در سومین روز از بیست‌وششمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: برنامه هلدینگ خلیج فارس برای سال ۱۴۰۱ تولید بیش از ۲۰.۵ میلیون تن محصول است که حدود ۱۱ میلیون تن آن در داخل عرضه و حدود ۱۰ میلیون تن آن صادر خواهد شد.

وی افزود: بنابراین ارزش کل محصولات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امسال به بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار خواهد رسید که ۵.۵ میلیارد دلار آن از صادرات و ۷ میلیارد دلار آن از فروش داخلی کسب خواهد شد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: صیانت از سهام هلدینگ خلیج فارس در بازار سرمایه از سوی این شرکت به جد انجام می‌شود، حدود ۱۶ میلیارد دلار ارزش اصلی سهام هلدینگ خلیج فارس در بورس است که با احتساب شرکت‌های زیرمجموعه حدود ۳۵ میلیارد دلار می‌شود.

علی‌عسکری با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان سال «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» گفت: برای تحقق این شعار، از آنجا که صنایع پایین دستی اشتغالزایی بیشتری ایجاد می‌کنند، پارک‌های فناوری شیمیایی را در دستور کار قرار دادیم که نخستین پارک در عسلویه مکان‌یابی خواهد شد. البته برای اجرای این پارک در ماهشهر نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم.

وی به اجرای ۲۱ طرح به ارزش ۱۵ میلیارد دلار از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اشاره و اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در توسعه میادین نفت و گاز نیز از فعالیت‌های تازه‌ای است که این هلدینگ برای تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی ورود کرده است به‌طوری که به این منظور امروز دو تفاهم‌نامه همکاری با شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

هلدینگ خلیج فارس در ۳ میدان نفت و گاز کشور سرمایه‌گذاری می‌کند

بر اساس این گزارش ، عبدالعلی علی عسگری همچنین ظهر امروز (یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه) در آیین امضای پنج تفاهم‌نامه میان هلدینگ‌های پتروشیمی و شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه نمایشگاه بین‌المللی نفت در تراز جهانی برگزار می‌شود، گفت: فرق این رویداد با دیگر نمایشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته این است که استعمارگران بنا داشتند ما در خام فروشی بمانیم و همه خدمات و تجهیزات را از این کشورها وارد کنیم و تولید کننده نشویم.

وی با تأکید بر اینکه این نمایشگاه حلقه محاصره استعمارگران را می‌شکند، افزود: در این نمایشگاه شرکت‌هایی را دیدیم که حتی می‌توانند خط تولید کامل یک پژوهشگاه و پتروشیمی را راه‌اندازی کنند؛ شرکت‌های تولید کننده کاتالیست و دانش فنی زیادی فعال هستند که افتخار بزرگ و جهانی برای ما به شمار می‌آیند.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با اعلام اینکه امسال ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول تولید می‌کنیم، تصریح کرد: ۱۱ میلیون تن از این مقدار محصول داخلی و بیش از ۹ میلیون ۵۰۰ هزار تن فروش خارجی است، به این ترتیب حدود ۵.۵ میلیارد دلار ارزش فروش محصولات خارجی و حدود ۷ میلیارد دلار ارزش فروش محصولات داخلی خواهد بود، همچنین مجموع فروش محصولات خلیج فارس در سال جاری به بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود.

علی عسگری با شاره به اولویت‌ها و سیاست‌های این مجموعه، بیان کرد: افزایش تولید از پلنت‌های موجود یکی از مهمترین برنامه‌های هلدینگ خلیج فارس است و امسال هم ۹ درصد رشد تولید را شاهد بوده‌ایم؛ همچنین اجرای هشت پروژه میان‌دست پتروشیمی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در بخش پایین‌دستی می‌تواند زمینه اشتغال و ارتباط مستقیم با بخش‌های دانش بنیان را فراهم کند، یادآور شد: مطالعه‌ای را روی پارک‌های فناوری کشورهای دیگر انجام داده‌ایم که بیش از چند ۱۰ میلیارد فروش دارند و تجربه‌های خوبی به دست آورده‌اند و ما تلاش هستیم تا مقدمات راه‌اندازی چند پارک علم و فناوری پتروشیمی را فراهم کنیم؛ اکنون مقدمات و مذاکرتی برای پارک فناوری پتروشیمی در عسلویه با شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شده و تعدادی دیگر هم در حال مطالعه و بررسی هستند.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید